Bilgisayar yazılımı veya basitçe yazılım, kullanıcının belirli bir görevi yerine getirmesini veya bilgisayarı çalıştırmak için kullanılmasını sağlayan bir tür programdır. Bilgisayar sistemindeki tüm çevresel aygıtları yönlendirir – ne yapılması ve nasıl bir görev gerçekleştirileceği. PC Yazılımı, kullanıcı ve bilgisayar donanımı arasında bir arabulucu rolü oynar. Yazılım olmadan, bir kullanıcı dijital bilgisayarda herhangi bir görevi gerçekleştiremez.

Bir bilgisayar sistemi üç bileşene ayrılabilir: donanım, yazılım ve kullanıcılar. Yazılım ayrıca iki bölüme ayrılabilir: Uygulama yazılımı ve Sistem Yazılımı. Donanım çıplak kullanımı kolay değildir, bu yüzden kolay yazılım yapmak için oluşturulur.

Yazılımın Türü

Yazılım, esas olarak iki kategoriye ayrılmıştır: Uygulama yazılımı ve Sistem yazılımı.

Bilgisayar yazılımı

Uygulama yazılımı
Uygulamalar yazılımı ayrıca son kullanıcı programları veya sadece bir uygulama olarak da adlandırılır. Sistem yazılımının üzerinde bulunur. Uygulamalar yazılımı son kullanıcı tarafından belirli bir amaç için kullanılır. Basit ve karmaşık işler için programlanmıştır. Yüklenebilir veya çevrimiçi erişebilir. Tek bir program veya uygulama paketi olarak adlandırılan bir grup küçük program olabilir.
Uygulama yazılımı, kullanıcı tarafından kelime işlemci belgeleri, e-tablolar, Sunum, Grafik, CAD / CAM oluşturma, e-posta gönderme vb. Gibi Özel görevleri tamamlamak için kullanılabilir.

Sistem yazılımı
Sistem Yazılımı (bilgisayar programı türü), sistem kaynaklarını kullanmak ve hesaplama sorunlarını çözmek için bilgisayarın donanım ve bilgisayar uygulamasını çalıştırmak için bir platform sağlar. Assembly dili gibi düşük seviyeli bir dilde yazılmıştır, böylece donanımla temel düzeyde kolayca etkileşime girebilir. Çevresel cihazların çalışmasını kontrol eder. Sistem yazılımı, işlemlerin yürütülmesi için bir zamanlayıcı görevi görür ve sırasını önceliklerine ve G / Ç cihazlarının gereksinimlerine ve işlemlerin oluşturulmasına göre düzenler. En iyi bilinen sistem yazılımı örneği işletim sistemidir (OS). Diğer tüm programları bir bilgisayarda yönetmekten sorumludur.
İşletim sistemi, kullanıcı ve donanım arasında ve ayrıca uygulama yazılımı ve donanımında bir arayüz oluşturur. Yazılım örnekleri Windows 7, Windows XP ve Windows 10’dur.
Genellikle kullanıcı doğrudan Sistem Yazılımı ile etkileşime girmez. Kullanıcı, Sistem Yazılımı tarafından oluşturulan GUI ile etkileşime girer. Bu GUI kullanıcısı sayesinde sistemde kurulu olan uygulamalarla etkileşime girer.

Diğer sistem yazılımı örnekleri ve her biri ne yapar?

Yardımcı Program: Yardımcı Program – Genellikle işletim sistemi kurulumu sırasında kurulan yardımcı program yazılımı. Yardımcı program, sistemin analiz edilmesinde, yapılandırılmasında, güvenliğinin sağlanmasında, optimize edilmesinde ve korunmasında yardımcı olur. Yardımcı program-Disk denetleyicisi, disk temizleyici, disk birleştirici, disk alanı analizörü, disk yedekleme vb.

Açık Kaynak: Açık kaynak yazılımı kaynak koduyla mevcuttur. Yazılım, programcıların yazılım kalitesini iyileştirmeye yönelik entelektüel veya işbirlikçi bir çabasıdır. Genellikle, işlevselliği tercihlerine göre değiştirmek isteyen programcılar için lisansla birlikte kullanılabilir. Örnekler – Apache, Tomcat, Ubuntu, MySQL (veritabanı) ve Firefox vb.

Kamu malı yazılım: Kamu malı yazılım, kamu malı olan yazılımı kullanmakta serbesttir. Yazılım herhangi bir özellik olmadan değiştirilebilir, dağıtılabilir veya satılabilir. Freeware ve Açık Kaynak kodlu yazılımların telif haklarına sahip olduğu telif hakkı, patentsiz yazılımdır.