Kazan Kazan

Kişinin kendisini geliştirmesi ona fayda sağlarken aynı zamanda çevresine de olumlu etkileri olduğu görülmüştür. Aile yaşantısı, iş hayatı, sosyal hayatını olumlu yönde etkiler. Kişi kendinde onu rahatsız eden alışkanlıklarını far ettikten sonra, onları düzelme veya dengeleme konusunda araştırmaya girer, böylece zihinsel ve psikolojik olarak oldukça sağlıklı hisseder. Zaten insanın kendisini daha iyi hissedeceği bir hale çabasıyla geliyor oluşu, onu hayata karşı daha öz güvenli bir noktaya taşıyacaktır. Bu çabanın karşılığı bulunduğu her ortamda onun kendisini daha iyi ifade etmesini sağlayacaktır.

Duruşunun değiştiğini gören kişiler, kişisel gelişime oldukça önem vermeye ve daha fazla gelişmek için daha hassas olmayı sağlayacaklardır. Kişinin başarılarının artıyor oluşu, onu hayata karşı motivasyonu daha yüksek bir hale sokacaktır. Yapmak istediklerini yapabilecek gücü içinde hisseden kişi, artık önüne hangi engel çıkarsa çıksın onu başarabileceğine inanır. Korkusuz olduğunda ise, artık tüm sorunlara pozitif bir bakışla, çözüm odaklı yaklaşır. Artık eski hali ve yeni hali vardır. Eskiden verdiği tepkileri artık vermemeye başlar. Kendine bak ve kendinin en iyi halini kazan!

Gelişim Bizim Elimizde

Bugüne kadar verdiğimiz tüm tepkileri biz yarattık yani bu tepkilerimizi de değiştirmek bizim elimizde. Bunun için destek almak bizi daha objektif bir alana çekebilir. Farklı sorular sorulması kendimize bakarken başka bakış açıları sağlayabilir. İçimizdeki şifacı tarafı aktive etmek zaman zaman mümkün olmadığı için, başka birini şifacı olarak seçebiliriz. Bunun için Psikoterapinin önemi oldukça önemlidir. Okuduğumuz kitapların da elbette destekleyici olduğunu yadsıyamayız. En önemli nokta buna karar vermek ve adım atmak. Eğer fark ettiğimiz ve değiştirmek istediğimiz özelliklerimiz varsa, bunlarla ilgili çalışmalar yapmalıyız ve eğer istersek yaparız.

Günümüzde stresin neredeyse her dakika çevremizde olduğunu düşünürsek, bununla baş edebilmek için gelişim göstermemiz gerektiğini de görebiliriz. Strese bağlı hastalıkların bizleri etkilemesine izin vermek istemiyorsak, bedenimizi dinlemeli ve sağlıklı olabilmeyi istemeliyiz. Kişisel gelişimimizi önemsersek bedenimizle olan ilişkimiz de olumlu yönde değişecektir. Belki de bize kattığı en önemli katkı, kesinlikle sağlıktır. Ruhsal olarak sağlıklı olan kişi mutlaka bedensel olarak da sağlıklı olacaktır. Sağlıklı düşünmek sağlıklı bir beden sağlar.