HTML’nin Tarihi

HTML, İsviçre’deki CERN araştırma enstitüsünde bir fizikçi olan Tim Berners-Lee tarafından icat edildi. İnternet tabanlı bir köprü metni sistemi fikri ile geldi.

Köprü metni, izleyicilerin hemen erişebileceği diğer metinlere referanslar (bağlantılar) içeren bir metin anlamına gelir. 1991’de 18 HTML etiketinden oluşan ilk HTML sürümünü yayımladı. O zamandan beri, HTML dilinin her yeni sürümü işaretlemeye yeni etiketler ve niteliklerle (etiket değiştiriciler) birlikte geldi.

Mozilla Geliştirici Ağı’nın HTML Eleman Referansı’na göre, şu anda 140 HTML etiketi var, ancak bazıları eskimiş durumda (modern tarayıcılar tarafından desteklenmiyor).

Popülerlikteki hızlı yükseliş nedeniyle, HTML artık resmi bir web standardı olarak kabul edilmektedir. HTML özellikleri, World Wide Web Consortium (W3C) tarafından korunmakta ve geliştirilmektedir. Dilin son durumunu W3C’nin web sitesinde istediğiniz zaman kontrol edebilirsiniz.

Dilin en büyük yükseltmesi, 2014’te HTML5’in tanıtımıydı. Biçimlendirmeye, <article>, <header> ve <footer> gibi kendi içeriğinin anlamını gösteren birkaç yeni anlamsal etiket ekledi.

HTML Nasıl Çalışır?

HTML belgeleri .html veya .htm uzantısıyla biten dosyalardır. Daha sonra herhangi bir web tarayıcısını kullanarak (Google Chrome, Safari veya Mozilla Firefox gibi) görüntüleyebilirsiniz. Tarayıcı HTML dosyasını okur ve içeriğini internet kullanıcılarının görüntüleyebilmesi için hazırlar.

Genellikle, ortalama bir web sitesi birkaç farklı HTML sayfası içerir. Örneğin: ana sayfalar, sayfalar hakkında, iletişim sayfalarının hepsinde ayrı HTML belgeleri bulunur.

Her HTML sayfası, web sayfalarının yapı taşları olarak adlandırabileceğiniz bir dizi etiketten (ayrıca öğeler olarak adlandırılır) oluşur. İçeriği bölümler, paragraflar, başlıklar ve diğer içerik blokları şeklinde yapılandıran bir hiyerarşi oluştururlar.

En Çok Kullanılan HTML Etiketlerine Genel Bakış

HTML etiketlerinin iki ana türü vardır: blok düzeyinde ve satır içi etiketler.

Blok düzeyindeki öğeler tüm boş alanı kaplar ve her zaman belgede yeni bir satır başlatır. Başlıklar ve paragraflar blok etiketlerin harika bir örneğidir.
Satır içi öğeler yalnızca ihtiyaç duydukları kadar yer kaplar ve sayfada yeni bir satır başlatmazlar.

Genellikle blok seviyeli elemanların iç içeriğini biçimlendirmeye yararlar. Bağlantılar ve üzerinde durulan dizeler satır içi etiketlerin güzel örnekleridir.

Blok Seviyesi Etiketleri

Her HTML belgesinin içermesi gereken üç blok düzeyi etiketi <html>, <head> ve <body> ‘dir.

<html> </html> etiketi, her HTML sayfasını içeren en üst düzey öğedir.
<head> </head> etiketi, sayfanın başlığı ve karakter kümesi gibi meta bilgileri tutar.
Son olarak, <body> </body> etiketi, sayfada görüntülenen tüm içeriği içerir.

Başlıkların HTML’de 6 seviyesi vardır. Bunlar <h1> </h1> ile <h6> </h6> arasındadır, burada h1 en yüksek seviye ve h6 en düşük seviyedir. Paragraflar <p> </p> ile çevrilirken, blok alıntılar <blockquote> </blockquote> etiketini kullanır.

Bölünmeler, genellikle birkaç paragraf, görüntü, bazen blok alıntılar ve diğer küçük öğeler içeren daha büyük içerik bölümleridir. Onları <div> </div> etiketini kullanarak işaretleyebiliriz. Bir div elemanı içinde de başka bir div etiketi içerebilir.

Sıralı listeler için <ol> </ol> etiketlerini ve sıralanmamış olanlar için de <ul> </ul> etiketlerini kullanabilirsiniz. Tekli liste öğeleri <li> </li> etiketi ile çevrelenmelidir.

HTML ile HTML5 Arasındaki Fark Nedir?

İlk günlerden beri, HTML inanılmaz bir evrim geçirdi. W3C sürekli yeni sürümler ve güncellemeler yayınlarken, tarihî kilometre taşları aynı zamanda özel isimler de alır.

HTML4 (bu günlerde genel olarak “HTML” olarak anılır) 1999 yılında yayınlanırken, en son büyük sürüm 2014’te çıkmıştır. HTML5 adında güncelleme, dile birçok yeni özellik getirmiştir.

HTML5’in en çok beklenen özelliklerinden biri, ses ve video gömme için yerel destek. Flash oynatıcı kullanmak yerine, videoları ve ses dosyalarını web sitemize yeni <audio> </audio> ve <video> </video> etiketlerini kullanarak gömebiliriz. Ayrıca ölçeklenebilir vektör grafikleri (SVG) için yerleşik destek ve matematiksel ve bilimsel formüller için MathML’yi içerir.

HTML5 de birkaç semantik gelişme sağlamıştır. Yeni anlamsal etiketler, tarayıcıları hem okuyuculara hem de arama motorlarına fayda sağlayan içeriğin anlamı hakkında bilgilendirir.

En popüler semantik etiketler <parçacık> </article>, <section> </section>, <aside> </aside>, <header> </header> ve <footer> </footer> ‘dır. Daha fazla benzersiz fark bulmak için derinlemesine HTML ve HTML5 karşılaştırmamızı kontrol etmeyi düşünün.

HTML’nin Olumlu Ve Olumsuz Yönleri

Olumlu;

 • Çok fazla kaynağa ve çok büyük bir topluluğa sahip, yaygın olarak kullanılan bir dil.
 • Her web tarayıcısında yerel olarak çalışır.
 • Düz bir öğrenme eğrisi ile birlikte gelir.
 • Açık kaynaklı ve tamamen ücretsiz.
 • Temiz ve tutarlı bir işaretleme.
 • Resmi web standartları, World Wide Web Consortium (W3C) tarafından korunmaktadır.
 • PHP ve Node.js. gibi arka uç dilleri ile kolayca entegre edilebilir

Olumsuz;

 • Genellikle statik web sayfaları için kullanılır.Dinamik işlevsellik için, JavaScript veya PHP gibi bir arka uç dili kullanmanız gerekebilir.
 • Kullanıcının mantık uygulamasına izin vermez. Sonuç olarak, tüm web sayfalarının aynı elemanları kullanmasına rağmen ayrı ayrı oluşturulması gerekir; üstbilgiler ve altbilgiler.
 • Bazı tarayıcılar yavaş yavaş yeni özellikler benimser.
  Tarayıcı davranışını bazen tahmin etmek zor olabilir (örneğin, eski tarayıcılar her zaman daha yeni etiketler oluşturmaz).