Başarıya ulaşmak hep zaman alır. Ve de sanıldığı kadar kolay da değildir. Zorlukları aşmanın da verdiği mutluluk ile başarıya ulaşmak en güzeli değil mi zaten? Peki siz başarıya ulaşmak için hangi yolları takip ediyorsunuz? Veya şunu sorayım; başarıya ulaşmak için bir şey yapıyor musunuz? Her hangi bir çabanız var mı? Yoksa da edininiz efendim. Yoksa bu hayat sizin için zindana döner. Nitekim öyledir belki de?

Başarı, zirveye ulaşmanın yanında size deneyim ve hatalar kazandırır. Evet, hata kazandırır diyorum çünkü her hata bir tecrübe demektir. Hata yaparsın, çözüm ararsın ve yeni bir yol bulursun. O yolda da ayağın taşa takılır, başka yol bulursun derken bu böyle akar gider. Sana kazancı ise yeni kişiler, portföy, deneyim ve bilgidir. Başarı için alışkanlık edinmeniz gereken şeyleri biliyor musunuz peki? Sizin için 7 önerim var;

1- Kitap Oku, Müzik Dinle

Kitabı bilmem ama müzik zaten hemen hemen her anımızda var. Kitabı da 10 kişiden 2, bilemedin 3 kişi okuyor zaten. Müzik her anımızda var ama ya denk gelir dinleriz ya da şans eseri düğüne denk geliriz. Alışkanlık edininiz efendim, hobi edinin. Müzik ve kitap sizi kısa süreli de olsa dünyadan koparır ve iç dünyanızda bire bir kalırsınız. Bu da kısa süreli bir huzura ermektir.

2- Hedefleri Basamaklandırın

Başarı yolunda ilerlerken plan yapmak çok mühimdir. Plansız ilerlerseniz bir gün yanlış bir hamle ile tepe taklak olabilirsiniz. Aman, bir de destek aldığınız birisi yoksa vay halinize. Bu konuya başka bir başlıkta değineceğim zaten. Bu başlıkta özet olarak size önerim muhakkak planlı davranın, akılcı düşünün. Başarıda kalp için ne yazık ki yer yok. Akıl ile düşün, akıllıca hareket et.

3- Spor!

O göbek ne evlat demeyeceğim elbet. Ama sağlıklı beslenmeyi elden bırakma. Sağlıksız beslenme her zaman düşünmene engeldir. Müzik ve kitap alışkanlığının yanına sporu da eklersen stressiz bir hayat seni bekliyor olacaktır. Sporda efor sarf ederek müzik ile stres atabilir, deşarj olabilirsin.

4- Önce Sağlık

Sağlıklı beslenmenin yanında genel olarak sağlığını ve KENDİNİ benimsemeni önemle rica ederim senden. Önce sağlık mantığı ile fikirlerini gerçekleştir. Sağlıksız bir bedenin sana yararı yok. Sonuçta hasta yatağında yatarak başarıyı getiremezsin. 😉

5- İdolün Olsun

Birisine özen demiyorum, sadece örnek aldığın birisi olsun. Örnek al, fikir al ve geliştir. Çizeceğin yol böyle olsun. İdolünü seçmekte kolay değildir, herkesi idol belirleme. 🙂 İdolün sana katkısı fikir vermesi ve yol gösterici olmasıdır.

6- Günlük Tut

Günlük ne abi çocuk musun? deme bana. 70 yaşına da gelsen günlük tutabilirsin, gelişimine katkılı bir davranış. Gerek hafıza kuvvetlendirir, gerek geçmişe dönük hatıralar biriktirir. Zararı yokken suç ama boş yere. Günlük tut ve bilgini taze tut.

Ve son olarak;

7- Küçümseme!

Ne kendini ne de yaptığın her hangi bir işi küçümseme. Büyük de görme, sadece harekete geç ve not aldığın planlar çerçevesi içerisinde ilerle.

Ne yaparsan kendine, benden sadece tavsiye… Kendine iyi bak. 🙂